In haar nieuwe stek in Sint-Amandsberg had grafisch ontwerper Merel (34) carte blanche. De spierwitte voormalige apotheek waar ze een dik jaar geleden introk, toverde ze eigenhandig om tot een poppenhuis met snoepkleurtjes waarvan ons hart spontaan sneller gaat slaan.
ID-kit
- Bewoners: grafisch ontwerper en artdirector Merel (34) en zoon Paco (4)
- Woonplaats: Sint-Amandsberg (Gent)
- Type woning: hoekhuis met co-working space
- Bouwjaar huis: 1920
- Bewoonbare oppervlakte: 200 m²
- Tuinoppervlakte: 30 m²
- Stijl: kleurrijk, eclectisch, grafisch, fris en helder
Toen Merel eind 2023 haar oog liet vallen op een voormalige apotheek in het bruisende Sint-Amandsberg en zoon Paco net zo enthousiast was, hoefde ze geen twee keer na te denken. Deze stek zou de start betekenen van een nieuw hoofdstuk in hun leven. De inrichting ervan bleek voor Merel na haar relatiebreuk de ideale vorm van therapie: ‘Vroeger was ik veel introverter. Deze woning is de verpersoonlijking van Merel 2.0: een poppenhuis met vrolijke snoepkleurtjes waar het allemaal niet perfect hoeft te zijn.’

Van blanco blad naar snoephuisje
Kleur was er initieel niet te bespeuren. Meer nog: de woonst was tot een dik jaar geleden van top tot teen spierwit. Zo begon Merel letterlijk met een blanco blad, een feest voor iedere grafisch ontwerper. ‘Doordat ik het in m’n eentje kocht, kon ik het volledig naar eigen smaak inrichten. Dat gaf me enorm veel goesting om eraan te beginnen.’
In de slaapkamer waagde Merel zich voor het eerst in haar leven aan donkere muren, die ze dan weer in evenwicht bracht met een plafond in dezelfde tint roze als de trap.
In nog geen drie maanden tijd hulde Merel haar stek in snoepkleurtjes van Perfection, het huismerk van Brico. ‘De ene gaat na een break-up fanatiek sporten, ik begon te schilderen’, lacht ze. Om een kakofonie aan kleuren te vermijden, koos Merel vijf tinten uit als basis. Ze mag dan wel van kleur houden, bang van wit is ze niet. ‘Ik combineer vaak kleur met wit. Nadat ik de trapleuning roze (Notting Hill 1B) had geverfd, twijfelde ik om ook de muren een kleurtje te geven. Maar ik vind het effect van het roze net sterker op die witte achtergrond.’

In de slaapkamer waagde ze zich voor het eerst in haar leven aan donkere muren (Piccadilly 4F), die ze dan weer in evenwicht bracht met een plafond in dezelfde tint roze als de trap. Het plaatje werd afgewerkt met matchend beddengoed van Crisp Sheets en een anderhalve meter lange hanglamp van Casa Gitane. ‘Ik slaap er enorm goed. Bij het ontwaken waan ik me altijd even op hotel.’

Maar zelfs een graficus slaat de kleurenbal weleens mis. De verf die Merel initieel uitkoos voor de living, viel veel donkerder uit dan verwacht. ‘Mijn tip? Begin niet zomaar te schilderen. Doe testjes en bekijk eerst of de kleur wel tot z’n recht komt en of die in de ruimte past. Lichtinval is daarbij een belangrijke factor.’
Werken in vakantiesfeer
In het hoekpand, dat dateert van de jaren 20 en in 2016 volledig werd gerenoveerd, zag Merel niet alleen een thuis, maar ook een businessplan. ‘Het huis is veel te groot voor Paco en mij. Door de originele indeling te veranderen, kwam ik op het idee om het gelijkvloers om te vormen tot een co-working space.’ Zo werd Irma – ‘Firma, maar dan gezelliger’ – geboren, een inspirerende plek voor eenzame freelancers en creatievelingen die graag even andere oorden opzoeken.
‘Hier en daar kleurde ik letterlijk buiten de lijntjes, maar dat is oké. Het gaat ’m meer om de sfeer.
Omdat ze Irma graag zo snel mogelijk wilde openen en het budget beperkt was, sloeg Merel aan het DIY’en. Van de eigenhandig gestikte babyblauwe gordijnen tot de zelfontworpen modulaire vergadertafel (in de tint Shady Blue C30): alles deed de grafisch ontwerper in haar eentje. Zelfs het rood-wit (Lipstick Red) gestreepte plafond was een DIY-project.

‘Hier en daar kleurde ik letterlijk buiten de lijntjes, maar dat is oké. Het gaat ’m meer om de sfeer’, dixit Merel. Het idee voor de ingemaakte zitbank die een bevriende schrijnwerker maakte, kwam er na een reis naar Lanzarote. De bananenplant en het gele tafeltje van Søstrene Grene met schaakbord maken de vakantiesfeer compleet.

Knaldrang
Terugkijkend op het eerste jaar in haar woning vraagt Merel zich af hoe ze het allemaal heeft klaargespeeld. ‘Alles verliep in sneltempo, maar nu kan ik thuiskomen en denken: amai, het is hier zó tof. Ik heb mezelf een gunst bewezen door zo hard te werken. Vandaag pluk ik er de vruchten van en ben ik hier ontzettend gelukkig. Bovendien brengt dit huis me heel veel rust.’

Stilzitten is echter niet aan Merel besteed. De volgende ruimtes die ze graag wil aanpakken, zijn de keuken – waar ze voorlopig enkel de muren in dezelfde blauwe tint als de zelfgemaakte vergadertafel schilderde – en de badkamer. Ook daar denkt Merel de blauwe toer op te gaan, zij het in combinatie met terracotta. Het doel? Een oosterse sfeer à la Marrakesh creëren. Over de roze trap vertelde ze eerder dat die haar doet denken aan Miami of Venice Beach in Los Angeles. Of hoe je niet altijd het vliegtuig op moet om je even op vakantie te wanen.

Merels co-working space huren of als decor voor fotoshoots gebruiken? Surf voor meer info naar irma.gent.
Drie decotips waar Merel bij zweert:
Zorg dat je woning een uiting van je persoonlijkheid is
Pas dan kan je écht thuiskomen. Maak geen typisch kader waarin iedereen zou kunnen thuiskomen, maar bedenk wat je blij maakt en geef je woonst een eigen identiteit.

Durf verder te denken dan de klassieke indelingen.
Ik verhuisde de living naar de eerste verdieping. Nu is het gelijkvloers een brainstorm- en vergaderruimte, en na de kantooruren is het een leefruimte.

Kies voor kleur
Want ja, kleur kan voor (gemoeds)rust zorgen. Als ik thuiskom en zie hoe het licht van de ondergaande zon prachtig naar binnen valt, denk ik: die strepen zijn helemaal niet heftig! Mensen denken dat je van zulke strepen duizelig wordt, maar dat is dus niet het geval.

Lees ook: