Gen F

Join onze community en krijg extra toegang tot artikelen, deel jouw verhaal & ...

Wettelijk | Relatie

Heb ik een zuiderse afkomst?

Ik heb de Belgische nationaliteit, net als mijn ouders en mijn grootouders. Toch vragen mensen vaak of ik van Spaanse, Italiaanse, Marokkaanse...afkomst ben omdat ik zwart haar en donkere ogen heb. Mijn grootouders zijn overleden, hen kan ik het niet meer vragen. Ik ben heel nieuwsgierig geworden en wil graag de stamboom van mijn familie onderzoeken. Hoe pak ik dat aan?

Je eigen stamboom samenstellen, is een boeiend maar veeleisend werk. Begin thuis. Vraag aan je ouders en andere familieleden naar doodsbrieven, huwelijksaankondigingen, geboortekaartjes, trouwboekjes enz. Noteer zoveel mogelijk namen en data en ga met deze informatie naar de Burgerlijke Stand. Op de Burgerlijke Stand (die eerst nog Parochie Registers waren) worden sinds het einde van de achttiende eeuw geboortes, huwelijken en overlijdens van alle burgers geregistreerd. In principe zijn de registers van de Burgerlijke Stand openbaar. De originele registers kunnen in het archief vaak niet geraadpleegd worden. En niet alle gemeentes geven even gemakkelijk toegang tot de registers. Er zijn vaak beperkingen voor akten van minder dan 100 jaar oud, om de privacy te beschermen. Vraag dus aan de betrokken gemeentes en archieven naar de mogelijkheden om de registers (eventueel op microfilm) te bekijken voor het opstellen van je stamboom. Veel meer informatie over ‘Hoe begin ik aan mijn stamboom?’ vind je in het gelijknamig artikel op http://users.skynet.be/jneven/Files/Stamboom.pdf

Om je voorouders op te zoeken is nu ook het internet een goede bron: steeds meer archieven en eerder gemaakte familiestambomen zijn daar toegankelijk. http://www.arch.be is de website van het Algemeen Rijksarchief van België, een bron voor documenten van vóór 1900. Op http://www.geneanet.be worden familiestambomen verzameld. Je kunt er je eigen gegevens inbrengen en die van anderen raadplegen, registratie is gratis. De website van Familiekunde Vlaanderen helpt je bij het voorbereiden van familieonderzoek en op hun forum kun je ervaringen uitwisselen met andere stamboommakers: http://www.familiekunde-vlaanderen.be.

Partner Content

' ' ' '